Przepompownia wewnętrzna w płycie podłogowej

Wskazówki projektowe

Czym charakteryzuje się przepompownia zabudowana w płycie podłogowej?

W przepompowniach zabudowanych w płycie podłogowej zbiornik urządzenia służy bezpośrednio jako studzienka i jest również wbudowany w płycie podłogowej. Nie ma potrzeby wykonania dodatkowej, szalowanej studzienki z betonu.

Odpowiednie miejsce do zabudowy


Przepompownie do zabudowy w płycie podłogowej często umieszczane są w pomieszczeniach technicznych, piwnicznych, gospodarczych lub schowkach na rowery. Czasami instaluje się je również bezpośrednio w garażach podziemnych. W takim przypadku należy zwrócić uwagę, by pokrywa studzienki nadawała się do obciążeń ruchem samochodów.  

Studzienka nie może znajdować się w obszarze oddziaływania sąsiadujących fundamentów, tj. minimalna odległość a = odległość między dolną krawędzią studzienki a dolną krawędzią fundamentu:  

a = ΔH x 1,73 

Głębokość zabudowy


Dokładną głębokość zabudowy należy określić podczas projektowania. Zwykle jej wartość wynika z przykanaliku, który jest ułożony pod płytą podłogową ze spadkiem w kierunku przepompowni wewnętrznej. Należy określić całkowitą głębokość od górnej krawędzi wykończonej podłogi do dna rury przykanaliku na wlocie przepompowni.  Na podstawie tego parametru ustalana jest dokładna konfiguracja produktu. 

Przepompownie wewnętrzne firmy KESSEL Aqualift S Compact i Aqualift F Compact, po których studzienkach nie można chodzić ze względu na ich kompaktowy rozmiar (średnica w świetle 400), instaluje się na głębokości maks. 80 cm (mierzonej od górnej krawędzi wykończonej podłogi do dna rury przykanaliku na wlocie), aby zapewnić dostęp w celach konserwacyjnych.

Wody gruntowe


W przypadku przepompowni w płycie podłogowej należy wziąć pod uwagę głębokość zabudowy studzienki względem wysokości wód gruntowych i sprawdzić ją dla wybranego produktu. Większość przepompowni zewnętrznych i wewnętrznych marki KESSEL można zabudować na głębokość do 3 metrów w wodach gruntowych bez konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń przed wyporem.

1. Przewód dopływowy (przykanalik) 


Przewód dopływowy do przepompowni wewnętrznej musi być zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi normami i odpowiednio zainstalowany. Wszystkie rury należy ułożyć w sposób umożliwiający ich samoczynne opróżnianie.  
Przewody nie mogą być zwężone w kierunku przepływu.  
Zmiany kierunku przykanalików lub kolektorów można wykonywać wyłącznie za pomocą kolanek o kącie ≤ 45°.  
Przejścia do większych wymiarów nominalnych muszą być wykonane za pomocą kształtek przejściowych lub innych odpowiednich połączeń (np. uszczelek przejściowych). W zbiorczych przewodach połączeniowych szczyty mimośrodowych złączek przejściowych muszą znajdować się na tym samym poziomie. W celu zapewnienia lepszego dostępu podczas inspekcji, zabudowa w przykanalikach musi zapewnić, by dna przewodów były na tym samym poziomie.

2. Przewód tłoczny


Przewód tłoczny przepompowni zabudowanych w płycie podłogowej należy poprowadzić od przepompowni do najbliższego punktu odniesienia w pomieszczeniu. Zwykle wykonuje się to pod płytą podłogową aż do następnej ściany. Tam przewód tłoczny jest prowadzony przez płytę podłogową. 
W przypadku wodoodpornej płyty podłogowej, przejście przez nią musi być uszczelnione. Można to zrobić za pomocą rury osłonowej z wkładką uszczelniającą lub kołnierza ściennego. 
Przewody tłoczne pod płytą podłogową są wystawione na działanie gruntu i muszą być do tego przystosowane. Stosowane są tu przewody tłoczne wykonane z PE-HD lub PVC.
W przypadku mniejszych rozmiarów przewodów tłocznych (do DN40/DZ50) można zastosować zestaw przewodów tłocznych KESSEL (osprzęt). W przypadku większych rozmiarów przewodów tłocznych (od DN40/DZ50), KESSEL zaleca podłączenie standardowej rury HD-PE. 

3. Przewód wentylacyjny 

  • Przewód wentylacyjny w przepompowniach wewnętrznych w płycie podłogowej jest podłączany bezpośrednio do zbiornika. W zależności od typu urządzenia, dokonuje się tego przez przyłącze bezpośrednie lub powierzchnie gwintowane.  
  • Przewód wentylacyjny musi być poprowadzony od przepompowni wewnętrznej do najbliższego punktu odniesienia w pomieszczeniu. Zwykle wykonuje się to pod płytą podłogową aż do następnej ściany. Przewód wentylacyjny jest tam poprowadzony przez płytę podłogową.  
  • W przypadku wodoodpornej płyty podłogowej, przejście przez nią musi być uszczelnione. Można to wykonać za pomocą rury osłonowej z wkładką uszczelniającą lub kołnierzem ściennym.  
  • Przewody wentylacyjne pod płytą podłogową są wystawione na działanie gruntu i muszą być do tego przystosowane. Dlatego stosowane są tu dostępne w sklepach rury KG lub KG2000. Najmniejsza dostępna wielkość to DN 100. Oznacza to, że przewód wentylacyjny zostanie ułożony pod płytą podłogową w DN 100. Później, wewnątrz budynku, przewód wentylacyjny może być również kontynuowany za pomocą rury HT (lub podobnej) o średnicy co najmniej DN 70.  

4. Rura osłonowa na przewody elektryczne 

  • W przypadku przepompowni wewnętrznych w płycie podłogowej rura osłonowa na przewody elektryczne jest podłączana bezpośrednio do zbiornika. W zależności od typu urządzenia, dokonuje się tego przez przyłącze bezpośrednie lub powierzchnie gwintowane.  
  • Musi ona być ułożona z lekkim spadkiem (zalecamy 1-2%) w kierunku przepompowni wewnętrznej, aby umożliwić odpływ skroplin i zapobiec stałemu zanurzeniu kabli w wodzie.  
  • W przypadku wodoodpornej płyty podłogowej, przejście przez nią musi być uszczelnione. Można to wykonać za pomocą rury osłonowej z wkładką uszczelniającą lub kołnierzem ściennym.  
  • Rury osłonowe na przewody elektryczne pod płytą podłogową są wystawione na działanie gruntu i muszą być do tego przystosowane. Dlatego stosowane są tu dostępne w sklepach rury KG lub KG2000. Najmniejsza dostępna wielkość to DN 100. Oznacza to, że rura osłonowa na przewody elektryczne pod płytą podłogową układana jest w DN 100. 

a) grunt
b) warstwa wyrównawcza
c) izolacja
d) beton wodoszczelny
e) izolacja
f) jastrych
g) płytki
h) przewód tłoczny z PVC
i) kielich PVC
j) rura osłonowa na przewody elektryczne
k) dopływ
l) zestaw przewodów tłocznych
m) wentylacja