Skip to main content

Uszczelnianie wpustów matami uszczelniającymi

Rodzaj uszczelnienia 2 z 4

Bariera przeciwwilgociowa czy uszczelnienie wodoodporne?

Różnice

Ochrona przed wnikającą wilgocią lub ochrona przed wilgocią elementów budowlanych jest najważniejszym aspektem budownictwa. Ważne jest tu więc określenie, jakie cele musi spełniać uszczelnienie przeciwwilgociowe: bariera przeciwwilgociowa zapobiega przenikaniu wilgoci do innych elementów budynku. Dlatego też układana jest m.in. między izolacją podłogową a jastrychem. Z kolei uszczelnienia wodoodporne zachowują szczelność nawet w przypadku spiętrzenia się wody i są stosowane w dachach, kuchniach i pomieszczeniach sanitarnych.

Jakie kołnierze są odpowiednie?

Podczas gdy kołnierze do przyklejenia hydroizolacji nadają się wyłącznie do uszczelniania przeciwwilgociowego, w przypadku kołnierzy dociskowych wszystko zależy od grubość folii i rodzaju maty uszczelniającej: uszczelnienie wodoodporne można uzyskać przy minimalnej grubości folii wynoszącej ok. 1,5 mm. W poniższej tabeli znajduje się zestawienie kołnierzy dociskowych i mat uszczelniających KESSEL, które zostały przetestowane i zatwierdzone do montażu wodoszczelnego. Można również stosować inne uszczelnienia o identycznej konstrukcji i minimalnej grubości folii wynoszącej ok. 1,5 mm. Wykonawca lub producent membrany hydroizolacyjnej musi wykazać, że mata uszczelniająca ma takie same własności.

W przypadku korzystania z wpustów metalowych wykonanych ze stali nierdzewnej dostępnych jest kilka opcji uszczelnienia elementów. Dokładny sposób postępowania zależy od używanej maty uszczelniającej. Przed zamontowaniem tego rodzaju wpustu warto zadzwonić do naszego centrum serwisowego: z przyjemnością wyjaśnimy szczególne aspekty, które należy wziąć pod uwagę podczas instalacji.

Przegląd mat uszczelniających

Zgodne z normami uszczelnienie przeciwwilgociowe z matą uszczelniającą

Wpusty podłogowe w pomieszczeniach wilgotnych i mokrych można uszczelnić za pomocą jednego lub (w przypadku wody napierającej) dwóch mat uszczelniających. Maty zgrzewane z elastomeru, tworzywa sztucznego lub bitumu są układane luzem lub spajane bitumem lub polimerowym klejem termotopliwym. Należy przestrzegać specyfikacji dotyczących uszczelniania budynków zgodnie z normami DIN 18531 do 18535.

Uszczelnienie matą uszczelniającą

  1. Korpus odpływu
  2. Syfon
  3. Nasada
  4. Pokrywa z kratką
  5. Dociskowy kołnierz uszczelniający

Uszczelnienie dwoma matami uszczelniającymi

  1. Korpus odpływu
  2. Syfon
  3. Nasada
  4. Pokrywa z kratką
  5. Dociskowy kołnierz uszczelniający
  6. Przedłużka

Montaż mat uszczelniających z kołnierzem dociskowym

Nakładanie maty uszczelniającej

1. Nakładanie maty uszczelniającej

Wykonać wycięcie w macie uszczelniającej wokół otworu odpływowego, umieścić ją na otwartym kołnierzu dociskowym i zacisnąć za pomocą przeciwkołnierza. Należy przestrzegać odpowiednich instrukcji montażu.

Nakładanie kolejnych warstw

2. Nakładanie kolejnych warstw

Umieścić nasadkę lub przedłużkę i nałożyć izolację dźwiękową lub warstwę cementu oraz pokrycie podłogowe.

Montaż z dwoma dociskowymi kołnierzami uszczelniającymi

3. W razie potrzeby powtórzyć.

Jeśli konieczne, nałożyć drugą matę uszczelniającą zgodnie z punktami 1 i 2.

Fachowe doradztwo naszych ekspertów

Potrzebujesz profesjonalnej oceny Twoich zamierzeń lub indywidualnego wsparcia w zakresie odwodnienia z użyciem produktów KESSEL? Nasz wykwalifikowany personel służy radą.  

Możliwości nawiązania kontaktu